Faydalı Bilgiler

Kalkan’da Ne Yapılır?

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı olan Kalkan’da ne yapılır sorusunun birden çok cevabı bulunmaktadır. Yamaç paraşütü, tüple dalış, Likya yürüyüşü, Bungee Jumping ve tekne turu bu aktivitelerin başında gelmektedir. Kalkan, gerek kültürel özellikleri gerekse sosyal etkinlikleri ile tatilcilerin en sevdiği beldeler arasında yer almaktadır. İşte, Kalkan’da yapılacak şeyler ve detayları...

 

1 – Yamaç Paraşütü

 

 

 

Antalya Kaş ilçesi yamaç paraşütü ile meşhur önemli tatil beldelerindendir. Sahip olduğu doğal güzellikleri havadan izlemek isteyen binlerce turist her yıl yamaç paraşütü eğitimi alarak, Antalya’nın en yüksek tepesinden kendilerini aşağı bırakmaktadır. Kaş’ın sahip olduğu eşsiz denizi yüksekten görmek isteyen turistler, bu etkinlik sırasında doğayı adeta kucaklamaktadır. Yemyeşil ormanlar, masmavi deniz ve ılık esen rüzgarda kendilerini bulan tatilciler yamaç paraşütü anılarını yüzlerce poz fotoğrafla taçlandırmaktadır.

 

Carette carettaları, Akdeniz fokları, mağara ve antik kentleri ile başlı başına bir kültür ve turizm merkezi olan Kaş, turistlerin en sevdiği lokasyonlar arasında yer almaktadır. Kaş’ın güzelliklerini tepeden görmek istiyorsanız yine Kaş’ta eğitim veren uzman ekiplerle çalışarak paraşüt eğitimi almalı ve eğitimin sonunda kendinizi özgürce doğanın içine bırakmalısınız. Bu kısacık eğitimin ardından tadacağınız eşsiz deneyimi her yıl yaşamak isteyeceksiniz.

 

2 - Tüple Dalış

 

 

 

Kalkan’da yapılacak aktiviteler arasında ikinci sırada tüple dalış gelmektedir. Turkuaz mavisi suya girme zevkini tadan tatilciler aynı zamanda denizin altındaki muhteşem canlıları keşfetmeyi de arzulamaktadır. Bir de Kaş’ın sahip olduğu denizin durgun ve hafif dalgalı suyu düşünüldüğünde Kalkan’da ne yapılır sorusuna böylesi eğlenceli bir etkinlik ile de cevap verilebilmektedir. Öyle ki tertemiz suyu ile Akdeniz’in altında yaşam süren hayvanlar ve bitkiler keşfedilmek üzere tatilcileri beklemektedir. Bu keşifler sırasında oldukça renkli kareler çekilmektedir. Bazı tatilseverler denizin altında evlenme teklifi etmekte, doğum günü kutlamakta ya da yıl dönümü heyecanını su altında yaşamaktadır.

 

3 - Likya Yürüyüşü

 

 

 

 

Kalkan’da ne yapılır sorusunun en güzel ve eğlenceli cevaplarından biri de Likya yolu yürüşü olmaktadır. Tertemiz deniz manzarası, buram buram yeşillik kokan dağ esintisi ve kalabalık bir topluluk ile Likya yolu yürüyüşü muhteşem bir tatil eğlencesidir. Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu özelliği ile tanınan Likya yolu yürüyüşü hem çok uzun hem de çok eğlenceli bir tatil turudur. Fethiye ile Antalya arasındaki 535 km’lik mesafeyi yürüyen doğasever tatilciler bu etkinlik için aylar öncesinden rezervasyon yaptırmaktadır.

 

4 - Bungee Jumping

 

 

 

 

Türkiye’nin en önemli Bungee Jumping merkezlerinden olan Antalya Kaş eğlence aktiviteleri ile gündeme gelmektedir. Özellikle yurt dışından gelen turistlerin zevkle ve sıklıkla tercih ettiği bungee jumping yükseklik tutkusunun hayata dönüştürüldüğü önemli etkinlikler arasındadır. Bungee jumping deneyimini yaşayan kişiler aynı zamanda Saklıkent kanyonunun eşsiz manzarasına da tanıklık etmiş olmaktadır.

 

5 –Tekne Turu

 

 

 

 

Antalya Kaş gezilecek yerler arasında ön sıralarda yer alan Kaputaş Plajı da dahil olmak üzere çeşitli deniz turlarına katılan turistler bu gezi için tekne turu seçeneğini tercih etmektedirler. Daha az sayıda yolcu ile hareket eden tekne turu organizasyonları misafirlerine, Akdeniz’in sahip olduğu turkuaz renginin onlarca tonunu daha yakından görme şansını sunmaktadır.

 

Zengin manzarası ile Kaş koyları, daha önce başka bir yerde görülmemiş güzelliklere sahiptir. Tekne turu sırasında Güvercin adası ve On İki Adalar da ziyaret edilmektedir. Kanyonları ile meşhur Kaş Kalkanda yapılacak şeyler listemizin son basamağında yer alan tekne turu rahat ve sakin bir gezi programı sunmaktadır. İster ailecek ister farklı turistler ile bir arada katılabileceğiniz bu turlarda günü birlik kiralama imkanı da bulunmaktadır. Kaptan ve yardımcısı ile denize açılmak ve tüm günü denizde geçirmek isteyen kişiler için özel tekne turu imkanı sunan Kaş organizasyon firmaları, ülke turizmini geliştirecek yeni hizmetler sunmaya devam etmektedir.

 

 

 

Antalya Kaş Gezilecek Yerler

 

 

 

 

Antalya’nın Kaş ilçesi, Akdeniz bölgesinin hem yerli hem de yabancı turistleri tarafından en çok sevilen ve tercih edilen turizm merkezlerinden biridir. Öyle ki Antalya Kaş gezilecek yerler listesi hazırlanacak olduğunda, hem kültürel hem ekonomik hem de yöresel gezi seven kişilere uygun çok sayıda alternatif ortaya çıkmaktadır.

 

 

 

Güneşin her mevsim kendisini gösterdiği Kaş, tarihte “ Güneş Ülkesi “ unvanını almış tek ilçemizdir. Antiphellos, Patara, Xanthos, Phellos, İsinda, Pirha, Nisa, Apollonia ve Kekova  antik eserlerin yer aldığı Antalya Kaş, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil olmuştur. Bu zenginlikleri ile Kaş, tarih seven turistlerin uğrak merkezi halini gelmiştir.

 

Antalya Kaş Gezilecek Yerler Listesi

 

 

Çok küçük bir merkeze sahip olan Antalya Kaş gezilecek yerler yönü ile farklı konseptlere uygun turların merkezi konumundadır. Kaş , yat turları, doğa gezileri, müze ve ören yerleri turları ile Antalya’nın en aktif ve en sosyal ilçelerinin başında gelmektedir. İşte, sizler için hazırladığımız Antalya Kaş’ta gezilecek yerler listesi!

 

1 - Antiphellos Antik Tiyatro

 

 

Antiphellos Kenti, Kaş ilçesinin Antalya üzerinde konumlandığı liman bölgesine verilen isimdir. Tarihte Likyalılara ev sahipliği eden bu önemli kentin tanınmasındaki en büyük etken, sahip olduğu Antiphellos Antik Tiyatro yapısıdır. Bu önemli medeniyetten geriye kalan tarihi yapılar antik tiyatronun içerisinde toparlanmış şekilde durmazlar. Tiyatronun içerisindeki tarihi kalıntıların yanı sıra çok sayıda antik yapı ve kireç taşı Antalya’nın Kaş ilçesinde dağınık şekilde konumlanmaktadır.

 

Antiphellos Antik Tiyatro Özellikleri Nelerdir?

 

 

Antiphellos Antik Tiyatro, Antalya’da gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alan tarihi mekanlar arasındadır. Tiyatro, ülkemizdeki denize dönük şekilde tasarlanmış ve inşa edilmiş tek tiyatrodur. Bu önemli yapı, 3000 kişilik kapasitesi, sıcak hava koşullarına dayanıklı kireç taşlarından inşa edilmesi ve Helenistik dönemden bugüne kadar gelmesi ile tarihseverlerin özellikle ziyaret ettiği turizm merkezleri arasında yer almaktadır. 

 

a - Akdam Dor Gömütü

2008 yılında restore edilen antik tiyatronun etrafında çok farklı medeniyetlere ait tarihi mezarlar bulunmaktadır. Tiyatronun çok yakınında bir alanda ana kaya üzerinden şekillendirilmiş, Akdam Dor Gömütü isminin verilidği, üzerine özel figürlerin işlendiği dor tipi mezar bulunmaktadır. El ele tutuşan bu kadın figürlerine, Likyalılar dönemindeki herhangi başka bir yazıtta ya da yapıda rastlanmamıştır.

 

b – Kral Mezarı

Antiphellos Antik Tiyatro Uzun Çarşı girişinde yer alan Kral Mezarı günümüze kadar değerinden ve görüntüsünden kayıp yaşamamış önemli lahitler arasında yer almaktadır. Üzerinde taşıdığı aslan başı figürleri nedeniyle bu lahitlere Kral mezarı ismi verilmiştir.

 

c – Diğer Lahitler

Antik kentin dış kısmında yer alan pazar alanları, liman girişi ve jandarma binalarının denize dönük kısımlarında 3 farklı lahit daha bulunmaktadır. Kentin çeşitli bölgelerinde yine çok sayıda lahit kapağı ve lahit parçaları yer almaktadır.

 

d – Sarnıçlar

Diğer Likya antik kentlerinde olduğu gibi Antiphellos'un su sistemleri de sarnıçlar aracılığı ile sağlanmaktadır. Ücretsiz olarak ziyaret edilen bu önemli tarihi yapıyı 7 farklı sütun taşımaktadır. Antik kentin etrafından toplanan çok sayıda kireç taşı ise restorasyon sırasında yapıyı güçlendirmek amacı ile kentin dış yüzeyine yerleştirilmiştir.

 

2 – Kaş Uzun Çarşı

 

 

Antalya Kaş gezilecek yerler listesinin ikinci sırasında, hemen her turistin en az bir kere uğradığı Kaş Uzun Çarşı yer almaktadır. Uzun Çarşı, Antalya’yı ziyaret eden turistlerin hediyelik eşya satın aldıkları önemli bir mekandır. Kaş ilçesini ziyaret eden hemen her turistte en az 1 adet Uzun Çarşı fotoğrafı bulunmaktadır. Rengarenk dükkanları, cıvıl cıvıl esanfı ve herkese uygun ürünlerin olduğu tezgahları ile Uzun Çarşı, Kaş’ın ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.

 

Uzun Çarşı’nın en üst kısmında çarşıyı tepeden gören noktada M.Ö. 400 yıllara ait bir lahit bulunmaktadır. Çarşının mimarisi klasik Selçuklu yapılarına benzerken, yemek yemek isteyen turistler için ise yine çarşı içerisinde onlarca türde yemek dükkanları bulunmaktadır. Alkollü ve alkolsüz barları, kafeleri ve küçük restoranları ile Uzun Çarşı’da yemek yemenin zevki apayrıdır.

 

3 – Kaputaş Plajı

 

 

Kaputaj Plajı, ilk tasarlandığı yıllarda 186 basamak ile inilebilecen sadece Türkiye’de değil; dünyada ün salmış plajların başında gelmektedir. Turkuaz rengindeki deniz suyu, Akdeniz’in en güzel kıyılarından birini oluşturmaktadır. Ulaşımı kolaylaştırmak amacı ile geçtiğimiz yıllarda yapılan restorasyon ile Kaputaj Plajı’na inen basamak sayısı oldukça azaltılmıştır.

 

 

 

Antalya Kaş’ta gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip olan Kaputaş plajına akan kaynak suları, denizin serin ve rahatlatıcı olmasını sağlamaktadır. Özellikle serin suda yüzmek isteyen kişiler bu plajı tercih etmektedir. Plajda belediyeye ait bir de tesis bulunmaktadır. Tesiste şezlong ve şemsiye kiralamanın yanı sıra kafe hizmeti de yer almaktadır. Az dalgalı bir suyu olan Kaputaj plajının kumu da oldukça temizdir.

 

 

 

Kalkan ve Kaş arasında yer alan bu plaja tatilseverler kendi araçları ile de gitmektedirler. Fakat araçlar için kısıtlı miktarda park yeri olduğundan kişisel araç ile ulaşmak çoğu zaman doğru bir tercih olmaz. Kaputaş plajına nasıl gidilir sorusunun en kolay cevaplarından biri ise Kaş limanından hareket eden özel tekne turlarıdır. Kaputaş plajında verilen uzun bir mola sırasında denizin tadına varılabilir ve sonrasında aynı tur ile Mavi Mağara gezilebilmektedir.

 

4 – Mavi Mağara

 

 

Kaputaj Plajı ile arasında yalnızca 1 km mesafe olan Mavi mağaraya ulaşmak için mutlaka ve mutlaka bir gezi programına ya da tura katılmak gereklidir. Çünkü mağara denizin kıyısında olmasına rağmen kumdan ya da kıyıdan bir ulaşım söz konusu değildir. Kaş ve Kalkan sahillerinden hareket eden bazı turlar bu özel alana ulaşmakta kullanılabilmektedir. Bu görsel şölenin bir diğer özelliği ise 50 metre yüksekliğinde ve 40 metre genişliğinde olması ve bu alanın çok uzun zaman önce Akdeniz’de yaşayan fokların yaşam alanı olmasıdır.

 

5 – Likya Yolu

 

 

Fethiye ile Antalya arasında uzanan Likya yürüyüş yolu, tarihte Likyalılar tarafından kullanılan uzun bir yoldur. Teke yarımadasında başlayıp Antalya Kaş’ı da içine alan bu eşsiz deneyimi yaşamak için yüksek bir enerji gerekmektedir. Öyle ki bazı arkadaş grupları, aylarca önceden yalnızca bu tur için rezervasyon yaptırmaktadırlar.

 

 

 

Tatillerini bu tur için ayıran yüzlerce doğa sever bulunmaktadır. Dünyanın en uzun ve en iyi durumda olan yürüyüş yolu olarak bilinen Likya yürüyüş yolu güzergahında çok sayıda tarihi eser ve antik kent bulunmaktadır. Romalıların da yaşadığı bu bölgede parkur üzerinde bulunan tarihi bir dokuda tasarlanmış otellerde konaklama sağlanmaktadır. Bu turu kamp şeklinde organize eden firmalar da bulunmaktadır. Doğa ile iç içe bir tatil geçirmek isteyen tatilseverler kamp tercihinde bulunurken, doğada kalmak istemeyen kişilerse otel tercihinde bulunmaktadır.

 

6 - Kekova Antik Kenti

 

 

Antalya’nın Demre ilçesine çok yakın bir alanda yer alan Kekova Antik kenti,  Antalya’da gezilecek yerler listesinde 6. Sırada yer almaktadır. Türkiye’nin en temiz denizi olan Akdeniz kıyısında yer alan en büyük adası Kekova Adasıdır. Antik kent ilk keşfedildiği günden bugüne kadar her yıl biraz daha suyun dibine batmaktadır. Bunun nedeni ise Akdeniz’in bu bölgesinde deniz seviyesinin her yıl biraz daha yükseliyor olmasıdır.

 

7 - Patara Antik Kenti

 

 

Patara Antik Kenti, Likya’nın en önemli ve tarihi en zengin şehirlerinden biridir. Fethiye ile Kalkan beldeleri arasında yer alan Xanthos Vadisi’nin güneybatı ucundaki Patara, şimdilerin Ovegelemiş Köyü ismi verilen gölgesinde yer almaktadır. Patara aynı zamanda hala kazıları devam eden antik kentlerden biridir. Akdeniz Üniversitesi, Prof. Dr. Fahri Işık ve ekibi tarafından 1988 yılından bugüne kadar çok sayıda kazı sonucunda hala çok sayıda arkeolojik ve tarihi değeri yüksek eserlerin çıkıyor olması, bölgenin ne kadar zengin bir tarihe sahip olduğunun işaretçisidir.

 

 

 

Patara Antik Kenti sahip olduğu kültürel zenginliklerin yanı sıra aynı zamanda Caretta Carettaların çok uzun bir süre boyunca yumurtalarını bırakara yuva edindikleri sahiller arasındadır. Patara kenti, İ.Ö. 3. Yüzyılda Likya’nın en iyi kentlerinden biri olmayı başarmıştır. Bunu sağlayan şey ise o dönem Patara’nın Ptolemaios egemenliğine girmiş olmasıdır. İ.Ö. 2. Yüzyılda Seleukos Krallığının egemenliğine giren kent, bu gelişmeden sonra Likya’nın merkezi yani başkenti olarak kabul edilir. Başkent olan Patara bu günden itibaren daha Helenistik bir yapıya sahip olarak Meclis Binası, Tiyatro ve farklı anıtlar yaparak sahip olduğu medeniyeti çok daha kalıcı hale getirir.

 

Bu kentin Antalya Kaş gezilecek yerler listesinde yer almasının sebebi ise hem çok zengin bir kültürel mirasa sahip olması hem de turistlerin çok beğeni ile ziyaret etmeleridir.

 

8 - Kale Köy

 

 

Milattan Önce 4. yüzyıla dayanan bir geçmişe sahip olan Kaleköy, Akdeniz’de yer alan Simena kenti üzerine kurulmuş küçük bir yerleşim alanıdır. Bir yarım ada şeklinde olan bu ufacık köye ulaşım deniz yolundan sağlanmaktadır. Kaş ve Kalkan’dan hareket eden hemen hemen her turun uğradığı ve en çok 1 saat kadar zaman geçirdiği bu küçük köy aslında çok daha değerlidir.

 

 

 

Uzun yıllar boyunca antik eserlerle bir arada yaşayan bu küçük köyde 60 ile 70 arası hane bulunuyor. Yapılaşmanın kontrol altında olduğu bu özel yarımada önceleri 1. derece sit alanı olarak belirlenmiştir. Köyü oluşturan evlerin birçoğu antik kalıntıların üzerine inşa edilmiş şekildedir. Kaleköy halkı geçimini turizm ve balıkçılıktan sağlamaya çalıştığı için sahip olduğu işletmeleri büyütmek için çabalamışlar ve bu da zamanla köyük orijinal halinde kayıplar olmasına neden olmuştur.

 

 

 

Antalya Kaş’ta gezilecek yerler listesinin 8. sırasındaki bu özel köy, yürüme yolları ve daracık sokakları ile meşhur. Özellikle yabancı turistlerin dikkatini çeken bu dar sokaklarda mükemmel kareler yakalamak oldukça kolay. Köyde yaşayan kadınlar ise kendi yaptıkları el emeği işçilikleri sokaklarda ve pazar alanlarında satmaktadır.

 

 

 

Kaleköy’ün tam tepe noktasında Simena Kalesi ismi verilen bir kale bulunmaktadır. Her yıl binlerce turist, kaleye ulaşmak ve eşsiz manzarayı görebilmek için tam 10 dakika boyunca taş merdivenleri tırmanmaktadır. Sadece 12 TL’ye girilebilen kaleden Akdeniz’in mükemmel denizinin, yemyeşil ağaçların ve tarihi mezarların hakim olduğu bir manzara seyredilebilmektedir.

 

9 - Letoon Antik Kenti

 

 

Antalya Kaş gezilecek yerler listemizde dokuzuncu sırada yer alan Letoon Antik Kenti, Seydikemer‘de yer almaktadır. Sahip olduğu Leto, Apollon ve Artemis’e ait tapınaklar ile muhteşem bir tarih turizmi oluşturan bu özel antik kentin geçmişi millattan önce 7.yüzyıllara kadar dayanmaktadır.

 

a - Letoon Antik Kenti Tapınakları

Tam 3 tapınaktan meydana gelen Letoon Antik Kenti’nde Grekçe, Aramica ve Likçe dillerinde yazılmış bir kitabe yer almaktadır. Fethiye müzesinde sergilenmekte olan bu özel kitabenin bu topraklardan çıktığı bilinmektedir.

 

b – Sosyal Hayat

Kentin içerisinde bulunan 3 tapınağın yanı sıra bir adet kilise ve bir adet de çeşme bulunmaktadır. Sosyal hayatın canlılığını gösteren bir diğer ipucu ise bu antik kentin içerisinde bir de tiyatronun inşa edilmiş olmasıdır. Bu yönü ile Letoon Antik Kenti, Antalya’da gezilecek yerler arasında büyük bir öneme sahiptir. 1998 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen antik kent, aynı zamanda Likya yürüyüş yolu güzergahı üzerindedir.

 

10 - Fırnaz  Koyu

 

 

Antalya’nın çekiç değmez bölgelerinden biri olarak seçilen Fırnaz Koyu 'Doğal-Sit-Kesin Korunacak Hassas Alan’ , 'Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı' ve 'Doğal Sit- Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı' olarak koruma altına alınan önemli turizm bölgelerinden biridir. Tabiatın en doğal hali ile kaldığı bu özel koy, Akdeniz’de gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahiptir.

 

Antalya’da yer alan hem tarihi özellikler taşıyan hem de doğanın korunduğu Fırnaz Koyu üzerindeki bazı bölümler 2018 yılında 3. derece doğal sit alanı halini alarak korunmaya devam etmektedir. Antalya Kaş Kalkan gezilecek yerler listesinde 10. sırada yer alan Fırnaz Koyu, doğa severlerin uğramadan dönmemeleri gereken yerler arasındadır.

 

11 - Saklıkent Kanyonu

 

 

Antalya ve Muğla arasında yer alan Saklıkent Kanyonu, Saklıkent Milli Parkı içerisinde yer almaktadır. Sahip olduğu muhteşem atmosfer ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakan bu önemli turistik alanın büyük çoğunluğu şelale ve kaynak sularından oluşmaktadır. Bu yönü ile tam bir doğa parkı olan bu alanda su sesleri eşliğinde çay içmek için kanyon etrafındaki işletmelerde oturmak yeterlidir.

 

 

 

Kanyonu içeriden görmek, suya dokunmak ve şaleleler arasında gezmek isteyen turistler için lastik ayakkabı ve kıyafet giyilmesi gerekmektedir. Aksi halde ufak kazalar oluşabilmektedir. Yine kanyon içerisinde bu amaçla kurulmuş, ayakkabı ve kıyafet kiralayan işletmeler yer almaktadır.

 

Kanyonu ziyaret etmek isteyen turistler internetten araştırma yaptığında ücretsiz otopark olduğu yönünde bilgi bulmaktadırlar. Fakat kanyon içerisindeki ücretsiz otopark işletmelere aittir. Fakat kanyon gişelerinin hemen karşısında belediyeye ait otopark mevcuttur.

 

12 - Meis Adası

 

 

Antalya Kaş’ı ziyaret eden binlerce turist her yıl Yunanistan sınırları içerisindeki Meis adasını ziyaret etmektedir. Antalya Kaş Kalkan gezilecek yerler arasında sayılabilecek olan bu adaya günü birlik turlar düzenlenmektedir. Adada yer alan deniz içerisine yerleştirilmiş mükemmel tasarımlı restaurantlar ve kafeler genç yaşlı her yaştan turistin dikkatini çekmektedir. Adaya sadece alışveriş için giden turistler olduğu gibi ada sokaklarında gezerek fotoğraf çekmeyi tercih edenler de bulunmaktadır. Adada bir eğlence ya da düğüne denk gelen kişiler ise tatillerinin en eğlenceli saatlerini geçirmektedirler. Adaya ayrıca konaklamalı turlar da düzenlenmektedir. Tatil öncesi Antalya gezilecek yerler araştırması yapacak turistlerin, bu seçeneği de göz önünde bulundurmaları çok farklı bir deneyim yaşamalarını sağlayacaktır.

 

13 - Pirha Antik Kenti

 

 

Antalya Kaş ilçe sınırları içerisinde yer alan Pirha Antik Kenti, kiralık villada tatil yaparken günü birlik ziyaret edilebilecek etkileyici ören yerlerindendir. Denizden 850 metre yükseklikte olan bu antik kent adeta doğal bir kale gibi görünmektedir. Bu yönü ile fotoğraf tutkunlarının da beğenisini toplayan Pirha Antik Kenti, Antalya’da gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahiptir.

 

14 - Xanthos Antik Kenti

 

 

Fethiye ile Kaş karayolu üzerinde yer alan Xanthos Antik Kenti, Xanthos Nehri, diğer adı ile Eşen Çayı kenarında yer alan iki tepe üzerine inşa edilmiştir. Likyalılar ve Romalılar dönemine ait çok sayıda eserin yer aldığı antik kentte Troya savaşlarını anlatan tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Her yıl tarih tutkunu binlerce turist Xanthos Antik Kenti ziyaret etmek için turlara kaydolmaktadır.

 

15 - Uçar Su

 

 

Kamp tutkunu tatilcilerin Antalya Kaş’taki ilk tercihleri arasında Gömbe Yaylası yer almaktadır. Yazın bunaltıcı sıcağından kaçmak isteyen binlerce yerli ve yapancı turist, yaylada yer alan Uçarsu şelalesi çevresinde kamp kurmaktadır. Yayladan 30 dakika boyunca sürmekte olan bir tırmanışın ardından Uçarsu Şelalesine ulaşan tatilciler, eşsiz doğa manzarasını tepeden görme şansını yakalamaktadır. Yeşilgöl manzarasının da izlenebildiği bu tepede püfür püfür esen rüzgarla serinlemek hemen her tatilcinin hissetmek isteyeceği duygular arasındadır.

 

16 - Yeşil Göl

 

 

Antalya Kaş Kalkan gezilecek yerler arasında son sırada yer alan Yeşil Göl, Batı Toroslar arasındaki en yüksek dağ olan Akdağ’ın eteklerine serilmiştir. İsmini yemyeşil suyundan alan Yeşil Göl, bir tür krater göldür. Antalya Kaş’tan 2 saatlik bir mesafe uzaklıkta olan Yeşilgöl, pürüzsüz yemyeşil görüntüsü ile görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Kayalıklar arasından akan su ve eriyen kar ile beslenen bu doğal göl toplumumuzun farklı kültürleri tarafından kutsal sayılmaktadır. Yeşilgöl’e ulaşmak için belirli bir mesafeden uzunca bir yürüyüş yapmak gereklidir. Bu yönü ile çok turist çekmeyen bu doğal güzellik, bozulmadan bugüne kadar kalabilmiştir.